Гігієнічне чищення
Що включає гігієнічне чищення
Процедура гігієнічного чищення зубів у стоматології включає п'ять етапів:
- Діагностика. Лікар оглядає ротову порожнину пацієнта. За результатами зовнішнього огляду стоматолог визначає показання до чищення зубів та виключає можливі обмеження щодо її проведення.
- Видалення зубного каменю. Для усунення твердих відкладень лікар використовує ультразвуковий скайлер. Цей пристрій створює ультразвукові хвилі, які швидко розщеплюють відкладення на зубній поверхні. При ультразвуковій очистці пацієнт не відчуває дискомфорту та болю.
- Видалення м'яких відкладень. Цей етап передбачає використання сучасного апарату Air-Flow. Апарат розпорошує на зубну поверхню суміш із води, повітря та спеціального дрібнодисперсного порошку. Ступінь тиску, з яким подається склад, лікар регулює самостійно. Air-flow забезпечує якісне видалення м'яких відкладень із поверхні зубів та з міжзубних проміжків.
- Полірування. Необхідна для продовження та закріплення результату від гігієнічного чищення. Лікар проводить полірування обробленої поверхні за допомогою спеціальної абразивної пасти. Після полірування зуби набувають здорового відтінку, блиску та ідеальної гладкості, завдяки якій на емалевому шарі не накопичуються хвороботворні бактерії та наліт.
- Ремінералізація. Останнім етапом гігієнічного чищення стає обробка зубної поверхні препаратами, що містять фтор та кальцій. Ремінералізація забезпечує додатковий захист зубів, запобігаючи виникненню підвищеної чутливості емалі та карієсу.
Переваги і недоліки
Говорячи про переваги гігієнічного чищення, фахівці виділяють:
- запобігання погіршенню стану ясенної тканини;
- ефективна профілактика карієсу;
- освітлення емалі на кілька відтінків;
- відсутність болючих відчуттів під час процедури;
- усунення неприємного запаху з рота.
Незважаючи на те, що гігієнічне чищення зубів є безпечною процедурою, пацієнти повинні знати, що існують і негативні її сторони:
- можливе травмування емалевого шару;
- мікротравми на яснах, що супроводжуються кровоточивістю та хворобливими відчуттями.
Однак при виборі гідної клініки та досвідченого лікаря описані неприємні моменти можна виключити.
Методи проведення гігієнічного чищення
Для видалення твердого та м'якого нальоту під час проведення гігієнічного чищення зубів можуть застосовуватися різні методи. У кожної методики є свої особливості, переваги та недоліки.
Ультразвуковий метод
Цей метод передбачає використання стоматологічного скалера. У процесі процедури на насадку подаються ультразвукові хвилі високої частоти, які руйнують тверді відкладення - дроблять їх на найдрібніші частки. Одночасно з цим у рот пацієнта безперервно подається вода, яка вимиває порошок, що утворився, з ротової порожнини. Плюсом методики є відсутність болючих відчуттів. Однак ультразвук протипоказаний пацієнтам з підвищеною чутливістю та захворюваннями зубів та ясен.
Механічна чистка зубів
Методика полягає в ручному очищенні зубів від нальоту та каменю за допомогою спеціальних інструментів із гострими краями. При механічному впливі можна видалити навіть великі скупчення зубного каменю та твердого нальоту. Однак сьогодні механічне чищення використовується не часто, тому що при її скоєнні високий ризик травмування м'яких тканин.
Метод Air-flow
Стоматологічна маніпуляція виконується за допомогою піскоструминного апарату. На поверхню емалі під тиском подається спеціальний склад, який забезпечує ґрунтовне чищення від м'якого нальоту та освітлення емалі. Варто лише пам'ятати, що піскоструминний апарат не справляється із зубним камінням.
Лазерне чищення зубів
Один з найсучасніших і найефективніших методів видалення м'яких і твердих відкладень. Основний принцип впливу полягає у випаровуванні води лазером. Зубне каміння містить більше рідини, ніж природні тканини. Саме тому, насамперед, світловий потік випарює вологу у відкладах. Під впливом лазера відкладення швидко руйнуються і відшаровуються від емалі, після чого змиваються водою.
Поради стоматолога після процедури
Після проведення процедури лікар дає докладні рекомендації щодо подальшого догляду за порожниною рота. Основні правила виглядають так:
- протягом 2 годин утриматися від вживання їжі;
- кілька днів після чищення очищати порожнину рота не тільки вранці та ввечері, а й після кожного прийому їжі. Якщо немає можливості повноцінно почистити зуби за допомогою щітки та пасти, рекомендується прополоскати рот водою або спеціальним ополіскувачем;
- придбати зубну пасту та щітку за рекомендаціями лікаря;
- на деякий час відмовитися від вживання надто гарячих та холодних продуктів харчування та напоїв: після процедури чутливість емалі підвищена;
- три дні відмовитися від куріння. Це допоможе зберегти природну білизну зубної емалі надовго;
- Спершу виключити з раціону їжу та напої, що володіють барвниками.
Незважаючи на велику кількість рекомендацій, пацієнти повинні розуміти, що будь-які стоматологічні процедури виявляться результативними, якщо їх проводити регулярно. Всі патологічні процеси, що зароджуються в ротовій порожнині, легше попередити, ніж їх лікувати. Саме з цієї причини фахівці рекомендують відвідувати клініку хоча б двічі на рік для профілактичного огляду та проведення гігієнічного чищення.