Пластика ясен

Пластика ясен у стоматології Dr.Dental. Клініка Шигаріних


Пластика ясен (або Гінгівопластика) - це операція на м'яких тканинах (слизовій оболонці) порожнини рота в ділянці ясен, яка проводиться при порушенні якісних або кількісних характеристик ясна навколо зубів або імплантатів.

     У нормі ясна складається з нерухомої (прикріпленої кератинізованої) та рухомої частини. В області поруч із зубами вона нерухома, зрощена з окістям, щільно прилягає до кістки та шийок зубів, не утворює кишень і не кровоточить, має блідо-рожевий відтінок.

 
ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ
Пластика ясен

Пластика ясен

Пластика ясен у стоматології Dr.Dental. Клініка Шигаріних


Пластика ясен (або Гінгівопластика) - це операція на м'яких тканинах (слизовій оболонці) порожнини рота в ділянці ясен, яка проводиться при порушенні якісних або кількісних характеристик ясна навколо зубів або імплантатів.

     У нормі ясна складається з нерухомої (прикріпленої кератинізованої) та рухомої частини. В області поруч із зубами вона нерухома, зрощена з окістям, щільно прилягає до кістки та шийок зубів, не утворює кишень і не кровоточить, має блідо-рожевий відтінок.


Завдяки прикріпленій яснах ми можемо спокійно жувати тверду їжу, при цьому не травмуючи ясна, чистити зуби щіткою і не відчувати болю.

Трохи нижче нерухома кератинізована ясна переходить у рухому. Тут вона яскравіша, червоніша. А якщо потягнути за губу або щоку, то рухлива ясна зміщуватиметься якраз до лінії переходу в нерухому, яка зрощена з окістя.

Якщо говорити про кількісні характеристики, то ясна може бути тонкою, середньою та товстою. Кількісні характеристики ясен називаються біотипом ясен.
 

Показання до проведення пластики ясен


Показання до операції пластиці ясна можна умовно розділити на косметичні та медичні. Найчастіше досить навіть невеликих естетичних проблем у початковій стадії, щоб з метою профілактики провести гінгівопластику та запобігти появі медичних проблем у майбутньому.


Косметичні показання
 •      Недопрорізування зубів, особливо за високої лінії посмішки. Через недопрорізування зубів ясна знаходиться на рівні коронкової частини та приховує частину довжини зубів. А коли людина усміхається, зуби виглядають короткими, і стає видно контур ясен.
 •      Рецесія ясен. Це патологічні зміни ясенної тканини, у яких відбувається підняття контуру ясен, а корінь зуба оголюється. Зеніти зубів (місце переходу зуба в ясна) мають напівкруглу форму і на симетричних зубах мають бути однаковими, а загальна лінія зенітів повинна розташовуватися на одному рівні. При рецесії ясна піднімається вище, оголюючи корінь зуба, а зеніти стають несиметричними.
 •      Клиноподібний дефект - поширена патологія, що розвивається при неправильному використанні зубної щітки. Клиновидний дефект, як правило, поєднується з рецесією ясен. При рецесії оголюється корінь зуба і зубна щітка при некоректному використанні (руху по горизонталі вправо-вліво) стирає дентин. На шийці та корені зуба з'являється дефект клиноподібної форми.


Медичні показання

Найчастіше пацієнти звертаються до стоматологічної клініки саме з естетичними проблемами, проте нерідко до них приєднуються і медичні показання:
 
 •      При порушенні якості та кількості ясен неможливо підтримувати адекватну гігієну, і патогенна мікрофлора потрапляє на зв'язки зуба або кісткову тканину (в області імплантату), викликаючи запалення.
 •      При рецесіях ясна розвивається підвищена чутливість зубів, оскільки коріння більше не захищене емаллю.
 •      Імплантація зубів у 98% випадків супроводжується ясенною пластикою. У день імплантації створюється додатковий обсяг ясен. А через 3 місяці при необхідності усувається рухливість ясна, що виникла, в зоні імплантації. М'якоткана пластика при імплантації дозволяє отримати гарний прогноз на десятиліття. Пластика ясен проводиться також після проведеної кісткової пластики.
 

Як проходить операція з пластики ясен


Операція відбувається в амбулаторних умовах під місцевим знеболенням. Сучасні анестетики дозволяють повністю знеболити як донорську, і реципієнтну зону (куди пересідає трансплантат). У деяких випадках (стоматофобія, небажання бути «присутньою» на власній операції, великий обсяг втручання) для більшого комфорту стоматологи клініки «Dr.Dental. Клініка Шигаріних» пропонують провести операцію під седацією.


У 95% і більше випадків цієї маніпуляції застосовуються власні тканини пацієнта. Донорськими зонами є:
 •      Бугор верхньої щелепи. У тканинах цієї області багато колагенових волокон, взяття трансплантату із зони бугра та подальше загоєння проходять практично безболісно.
 •      Піднебіння (використовується рідше при нестачі тканин). Загоєння проходить повільніше, а пацієнт може відчувати дискомфорт під час їжі чи розмови протягом 1-2 днів після втручання.
 •      Ретромолярний простір (область за нижніми зубами). Використовується вкрай рідко, т.к. у цій галузі рідше зустрічається багата колагеном тканина.

Донорські зони вибираються залежно від:
 •      Типу маніпуляцій
 •      Обсягу відповідних тканин у донорських зонах

У крайніх випадках (брак тканин у результаті попередніх операцій чи анатомічно атрофічних тканин, відмові пацієнта від травмування піднебіння) для гінгівопластики використовуються штучні матеріали (наприклад, колаген штучного походження)

 

Методика проведення операції з пластики ясен


Тактика проведення хірургічного втручання залежить від діагнозу.

Тактика операцій залежить від попередньої підготовки реципієнтного ділянки, тобто. місця, куди необхідно перенести трансплантат із донорської зони. Створюється м'якоткана кишеня або тунель офтальмологічним або стоматологічним скальпелем, спеціальними тунельними распаторами. Потім з донорської зони (з бугра верхньої щелепи або з піднебіння) береться сполучнотканинний вільний трансплантат.


МЕТОДИКИ


У разі пластики рецесії ясен або збільшення обсягу ясен (нарощування), в області імплантатів трансплантат деепітелізується, тобто. з трансплантата видаляється шар покривного епітелію, і він підсідає в кишеню або тунель.

Якщо ж завдання – створення прикріпленої кератинізованої ясен, то трансплантат фіксується в реципієнтну зону без деепітелізації.

     Є також різні методики забору трансплантату – це залежить від товщини донорської зони та поставлених завдань. Потім проводиться ушивання ранових поверхонь – донорської та реципієнтної областей.

При гінгівопластику у разі недопрорізування зубів висічення крайової ясен (яка приховує зуб) проводиться з урахуванням висоти коронкової частини зубів.

Тривалість процедури залежить від обсягу втручання (від 1 до кількох годин). Якщо обсяг дуже великий, то маніпуляція розбивається кілька етапів. Наприклад, спочатку операція проводиться з правого боку, потім з лівої.

Це дозволяє пацієнту спокійно жувати їжу, не відчувати дискомфорту та зберегти високу якість життя на етапі реабілітації.
Що потрібно знати про післяопераційний період

Зазвичай реабілітація займає 1-2 дні, коли пацієнт може відчувати дискомфорт і легкі болючі відчуття. Багато залежить від індивідуальних особливостей та дотримання рекомендацій лікаря.

На повне відновлення буде потрібно 3 місяці: за цей час відновлюються молекулярні зв'язки та кровопостачання у тканинах.

Щоб загоєння проходило максимально швидко і безболісно, необхідно виконувати рекомендації лікаря і до моменту епітелізації:
 •      Не їсти жорстку їжу
 •      Виключити з раціону гостре, солоне, кисле
 •      Відмовитися від алкоголю та куріння
 •      Дотримуватись щадної гігієни

Це звичайний набір обмежень, яких необхідно дотримуватись після будь-якої операції в порожнині рота.

 

Протипоказання до пластики ясна


Протипоказання до пластики ясна такі ж, як і за будь-якої іншої операції:
 •      Некомпенсовані хронічні захворювання: туберкульоз, пієлонефрит, цироз печінки, цукровий діабет тощо.
 •      Хвороби крові
 •      Нарко- та алкогольна залежність
 •      Онкозахворювання
 •      Вагітність
 •      Багато пацієнтів, що палять (1,5-2 пачки на день), через порушене кровопостачання ясен

Для пластики ясна кровопостачання – це перша умова, яку необхідно враховувати.

Однак, якщо всі ці хронічні захворювання компенсовані і перебувають під контролем фахівця, тоді на певних умовах можна йти на операції із пластики ясна.
 

Що отримає пацієнт у результаті пластики ясна


При пластиці рецесії ясна ми отримуємо як естетичний ефект, так і профілактику виникнення клиноподібних дефектів. При цьому усувається больова чутливість на термічні та смакові подразники – на холодну та гарячу їжу, на гостре, солоне, кисле. Значною мірою полегшується дотримання самостійної гігієни пацієнтами.

При проведенні гінгівопластики, або її ще називають періопластикою, в області імплантації завдяки потовщенню ясна навколо імплантату та отриманню прикріпленої кератинізованої ясна полегшується та покращується самостійна гігієна, покращується кровопостачання кісткової тканини навколо імплантату, що є запорукою довгострокового.

При пластиці ясен у разі недопрорізаних зубів пацієнт отримує високий естетичний результат. 
Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті